|

המלצות למשחקים לכל המשפחה

איך בוחרים משחקים שיתאימו לכל המשפחה?

ימי הקורונה מביאים איתם ימים ארוכים בבית. בשביל להוציא את כולם מהמסכים ולבלות זמן איכות עם המשפחה בתוך הבית אני אסקור כמה מהמשחקים היותר פופולרים למשפחה, עם או בלי מבוגר אחראי.

באופן כללי ישנם עשרות סוגים של משחקי קופסא ולוח בעברית. התחום עובר מהפכה אמיתית ואפשר לראות כל שנה בין שלושה-חמישה משחקי קופסא מהכותרים הגדולים בעולם מתורגמים לקהל הישראלי.
מבחינתי, משחקים המתאימים לבידוד הם משחקים עם חזרתיות (Replayable) גבוהה.
כלומר – נוכל לשחק באותו משחק כמה פעמים וכל פעם נוכל להנות ממנו מחדש בדרכים שונות.
הדבר הראשון שאנחנו צריכים להסתכל עליו כאשר אנחנו בוחרים משחק קופסא למשפחה הוא על כמה שחקנים מדובר. משחק של זוג הוא שונה מהותית ממשחק של 8 משתתפים והם לרוב לא יהיו עם אותו העיקרון.
דבר שני שאנחנו צריכים לבדוק הוא מה גילאי המשתתפים ומה אנחנו מחפשים- האם אנחנו מדברים על משחק עם ילדים צעירים או רק חבר'ה בוגרים? אנחנו נסקור משחקים המתאימים החל מגיל 7 ועד לגיל 12 (בקטגוריית הצעירים) ומשחקים המתאים החל מגיל 12 (בקטגוריית המשחקים לבוגרים) אבל זוהי חלוקה גמישה, אני ממליץ לראות איך כל משחק מתאים למשפחה ולילדים הפרטיים שלכם לפי רמת ניסיון ועניין.

אתם תמיד מוזמנים להתייעץ עם צוות פריק!

לאחר שענינו על שתי השאלות הללו, אנחנו יכולים להסתכל על המשחקים הבאים (רק בעברית, כמובן):

שימו לב- משחקים שאינם דורשים קריאה מסומנים בכוכביות (**).

1. משחקים לשלושה (ולפעמים שניים) עד ארבעה שחקנים:

לילדים צעירים (עד גילאי 12):
# מנצ'קין – משחק קלפים משוגע המכיל הרפתקאות שונות. כל אחד בתורו פותח דלת ונלחם במפלצות שיש שם. המטרה היא להגיע לדרגה 10 לפני החברים שלך – כאשר אפשר לעזור או להפריע לחברים בעת קרבות.
# הצב והארנב – משחק מרוצים. חיות היער יצאו למירוץ, כל אחת זזה בקצב שונה לפי כמות הקלפים מאותה החיה שכל השחקנים שמו. כל שחקן בתחילת המשחק מהמר על שתי חיות בחשאי, והוא מקווה שהחיות שלו הן אלו שיזכו במירוץ! (** אין צורך בקריאה)
# דאבל – משחק מהיר וקצר של הבחנת תמונות. תמיד יהיו שני קלפים עגולים פתוחים, והראשון שמזהה את הסימן שמופיע בשני הקלפים לוקח את הקלף. משחק של מהירות ותפיסה מהירה. (** אין צורך בקריאה)
# התנגשות – הילחמו על הבסיסים, הציבו את הלוחמים שלכם, השתמשו בפעולות ונראה מה צבא המורכב משתי חילות יכול לעשות. קדימה רובו-נינג'ות, הביסו את הזומבי-זאורים!

לילדים בוגרים ומבוגרים (החל מגיל 12)
# המתיישבים של קטאן – משחק סחר מהפופולרים בעולם. אתם מתיישבים באי, סוחרים במשאבים, בונים ישובים ודרכים, ובעיקר נלחצים מהשודד.
# פנדמיק – משחק שיתופי שבו המטרה שלכם להציל את העולם ממגפות. אתם משחקים צוות חוקרים, ומנסים למצוא תרופה ל 4 מחלות שונות לפני שהן ישמידו את העולם.
# ספלנדור – אתם סוחרי אבני חן, כאשר אתם בונים תכשיטים שונים עם אבני החן השונות שצברתם כאשר לכל תכשיט ניקוד שונה (** אין צורך בקריאה)
# אזול – משחק הנחת אריחים כאשר אתם משחקים את בוני האמבטיות של מלך פורטוגל. מאוד מתמטי. (** אין צורך בקריאה)

2. משחקים לארבעה או חמישה שחקנים:

לילדים צעירים יותר (החל מגיל 12):
# חתולים מתפוצצים – מי ישלוף את החתול המתפוצץ? משחק מבולגן ומשעשע של לקיחת קלפים אחד מהשני ושליפות אקראיות.
# דיקסיט – משחק אסוציאציות שבו כל משתתף צריך לתאר (או לנחש) את הקלפים באמצעות רמז מעורפל. אם כולם צדקו או כולם טעו- אין נקודות. (**אין צורך בקריאה)
# קווירקל – משחק בסגנון רמי שהמטרה שלכם להשלים רצפים (עדיף של 6 משבצות) בלי לחזור על צורה או על צבע. (**אין צורך בקריאה)
# הבוזזים – נסו לשדוד את האוצר של אדון האופל לפני שהוא יחזור לטירתו. השתמשו בבוזזים שלכם בשביל לבזוז אוצר או בשביל לתקוף אחד את השני.

לילדים בוגרים ומבוגרים (החל מגיל 12)

# טיקט טו רייד- משחק בניית מסילות ברזל, שליטה על נקודות מפתח וחיבור בין ערים שונות. יש גרסא אמריקאית כמו גם אירופאית.
# אטומיקה- משחק בניית חפיסה המבוסס על עקרונות כימיים. כל שחקן מרכיב את היסודות שלו באמצעות אלקטרונים ופרוטונים, קונה מדענים מפורסמים מההיסטוריה, צובר נקודות ומנסה לנצח.

3. משחקים מרובי שחקנים (5+)

לצעירים יותר (החל מגיל 12):
# דיקסיט אודיסאה- כמו דיקסיט, אבל עם כלים שמתאימים לעד 12 שחקנים במקביל. (**אין צורך בקריאה)
# בחלומותיי – כל סיבוב יש חולם אחד עם עיניים עצומות. שאר השחקנים מנסים לתאר לו מילה, כאשר חלק הם פיות טובות, חלק שדוני לילה שמנסים להפריע וחלק הם סתם קונדסונים שמטרתם לבלבל. תוכלו לנחש מי זה מי בעיניים עצומות?

לילדים בוגרים ומבוגרים (החל מגיל 12):
# המחתרת- משחק של זהויות סודיות שבו אתם יוצאים למשימות, חלקכם מנסים שהמשימה תצליח אבל מספיק אחד שיכשיל כדי שהמדינה תכשל. תוכלו לדעת מי המרגל מבינכם? (**אין צורך בקריאה)
# שם קוד – משחק מילים שבו תתחלקו לשתי קבוצות, אדומה וכחולה. לכל קבוצה יהיה רב מרגלים שינסה להעביר לקבוצה שלו כמה שיותר מילים בצבע הנכון (רק הוא יודע את הצבעים) בלי שיפגעו במילים של הקבוצה השנייה.
# המרגל – משחק זהויות סודיות. כל סיבוב כולם נמצאים באותו המקום (לפי הקלפים) כאשר אחד הוא המרגל והוא לא יודע היכן אנחנו נמצאים. הקבוצה צריכה לגלות את המרגל לפני שהמרגל מצליח להבין איפה הוא נמצא.

שימו לב. אין כאן מונופול, אין כאן טאקי, אין כאן טליסמן וכו. הסיבה העיקרית לכך היא שאלו משחקים עם חזרתיות נמוכה למדי, רוב המשחקים יראו זהים אחד לשני. הסיבה השנייה היא שכנראה יש לכם אותם בבית, ואם אתם קוראים את זה, סביר להניח שכבר מיציתם אותם.

דואר שליחים בהזמנה של 100 שקלים

אם יש ביקוש, אכין גם אחד כזה למשחקים באנגלית.

מצטערים, התגובות לא פעילות בכתבת זו.

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם